Avtor: Avtor Objavljeno: 16. 01. 2022

Anton puščavnik

Fara ob 18 h: za + Rajko Doles, V. Brda 2

Marjeta Ogrska

Začetek tedna molitve za edinost kristjanov

Ubeljsko ob 18 h: za + Boris in Boštjan,

b.sl. Friderik I. Baraga

Ubeljsko ob 18 h: za + Ema Kristan, M. Brda 7

Fabjan, Sebastjan

Fara ob 18 h: za + Antonija Bajc, Goriče 9

Agnes, Neža, Janja

Ubeljsko ob 18 h: za + Marija Sedej, MU

Vinko diakon

Fara ob 18 h: za + Franc Gorjanc, Hrenovice 5

Henrik

Nedelja Božje besede

Ubeljsko ob 9 h: za župljane

Fara ob 10.30 h:  za + Alojz Šantelj in + starši, Šmihel 54

• NEKAJ STATISTIČNIH PODATKOV  O VERSKEM ŽIVLJENJU V ŽUPNIJE HRENOVICE ZA LETO 2021:

Župnija Hrenovice obsega 18 vasi, ki so povezane  v 7 krajevnih skupnosti. Vseh prebivalcev v župniji je okrog 2200. Točnega podatka o tem koliko je v župniji katoličanov nimamo.

V župniji je poleg župnijske cerkve sv. Martina še 14 podružnih cerkva, dve župnišči (na Ubeljskem in pri Fari),  kaplanija na Razdrtem in gospodarsko poslopje pri Fari.

V župniji so obiskovali verouk 103 otroci. Župniku je pri katehezi pomagalo  5 katehistinj.

V letu 2021 je bilo v župniji krščenih 9 otrok. Pri prvi spovedi in prvem obhajilu jih je je bilo 13 . Pri birmi je bilo 15 mladih.  V domači župniji sta se cerkveno poročila 2 para.  Cerkvenih pogrebov je bilo 19. Od teh, ki so bili cerkveno pokopani, jih je bilo samo 7 previdenih oz. so v času bolezni prejemali zakramente.

Število nedeljnikov se je v zadnjih dveh letih precej zmanjšalo. Razlog za to je delno epidemija covida 19 in s tem povezane omejitve, precej pa je tudi verske površnosti in malomarnosti. V povprečju je bilo ob nedeljah pri treh mašah 170 ljudi. Pri tem upoštevamo skupaj vse udeležence pri sobotni in nedeljski maši pri  Fari ter nedeljski na Ubeljskem.

NEKAJ GOSPODARSKE STATISTIKE ZA LETO 2021

Cerkev Sv. Trojice na Razdrtem: V letu 2021 je bila ponovno nameščena  v  glavni oltar podružne cerkve na Razdrtem, slika Sv. Trojice, ki je bila pred tem temeljito obnovljena in restavrirana.  Strokovnjaki  Zavoda za kulturno dediščino so potrdili, da je avtor originalne slike ljubljanski slikar Andrej Herrlein. Vsi stroški restavriranja so znašali 6200 € in jih je poravnal dobrotnik in donator, g. Rudi Blažek.

Cerkev sv. Barbare na Studencu: V letu 2021 je bila temeljito obnovljena notranjost cerkve. Obnovljeni in na novo prepleskani so bili  ometi v ladji, prezbiteriju in zakristiji. Popravljen in obnovljen je bil tlak v cerkvi, na koru in pod zvonikom. Izdelane so bile nove stopnice na kor. V cerkvi so bili ponovno nameščeni leseni oltarji (glavni in 2 stranska), ki so bila pred tem »zaplinjeni« z dušikovo metodo in tako zavarovani pred lesnimi škodljivci in nadaljnjim propadanjem.

Skupni stroški teh obnovitvenih del so znašali 15.603,00 €. Vaščani so sami zbrali in za obnovo prispevali 2530,00 €. Na občinskem razpisu smo dobili 3051,00€. Ostale stroške smo pokrili iz župnijske blagajne.

Župnija Hrenovice: V letu 2021 smo kupili nov kultivator za košnjo trave okrog cerkve in dvorišče gospodarskega poslopja: 3.490,00 €

Kupili smo 8 gasilskih miz in klopi (kompletov), ki jih potrebujemo za oratorij in druge prireditve v župniji: 1945,00 €.

Cerkev sv. Ane v Hraščah: Zaradi novogradnje ob cerkvi je bil onemogočen dostop z vozilom do zemljišča okrog cerkve. V dogovoru z sosedom smo pridobili del zemljišča preko katerega bo možen dostop. Za odmero zemljišča in druge geodetske stroške  smo plačali 450,00 €. Dostop bo potrebno še dokončno urediti.

POGOJI ZA UDELEŽBO PRI BOGOSLUŽJU: Vsi, ki se želite udeležiti bogoslužja v cerkvi in ste starejši od  12 let, morate izpolnjevati pogoje PCT  (preboleli, cepljeni testirani). Obvezno je nošenje maske in razkuževanje rok ter zagotavljati minimalno možnost stika med udeleženci (1,5 m razdalje med udeleženci, razen med člani iste družine.) Pred vstopom v cerkev morate potrdilo PCT pokazati osebi, ki jo je za to pooblastil župnik. Otrokom starejšim od 12 let potrdilo napišete starši, na podlagi testiranja, ki ga otroci opravijo v šoli.« Kdor ne izpolnjuje PCT pogojev in ne more v cerkev, naj spremlja praznično bogoslužje doma, po radiu ali TV.

• PAPEŽEVA SVETOVNA MREŽA MOLITVE: Papež Frančišek nas vabi, da v  Januarju 2022 molimo ZA PRAVO ČLOVEŠKO BRATSTVO: »Molimo za ljudi, ki so zaradi vere diskriminirani, da bi v skupnosti, kjer živijo, dosegli priznanje svojih pravic in dostojanstva, ki izhaja iz dejstva, da smo si vsi med seboj bratje.
  • Župnik prosi, da v januarju 2022: »Molimo, da bi omejitve in težave, ki nam jih prinaša epidemija znali izkoristiti za ustvarjanje bolj potrpežljivih in prijaznih odnosov v naših družinah in naši domovini.«
  • ZAHVALA: Ob pogrebu + Ivanke Gruden, iz Šmihela pod Nanosom, ste darovali za potrebe cerkve v Šmihelu 120 €. Bog povrni.