Avtor: Avtor Objavljeno: 13. 02. 2022

Jacinta in Frančišek

Ubeljsko ob 9 h: za + Janko in družina Simčič, Razdrto 1

Fara ob 10.30 h: za župljane

• VEROUK V ŽIVO IN »NA DALJAVO«:

Župnijska kateheza, ki ji po domače rečemo verouk, je že tretje leto zelo okrnjena zaradi epidemije covid 19. To se pozna na verskem življenju mnogih kristjanov in ne nazadnje tudi pri otrocih.

Po zimskih počitnicah bomo zopet začeli z redno župnijsko katehezo – v živo. Starše in otroke, zlasti tiste, ki ste nekoliko »pozabili« na verouk, lepo prosim, da se »zbudite«. To je potrebno predvsem pri tistih, ki v času pandemije in  verouka »na daljavo« niste mogli ali smeli priti k maši v cerkev, ki niste  predelali vsebin posameznih katehez in  niste sproti delali domačih nalog.

»Katekizem katoliške cerkve opredeljuje katehezo kot vzgojo otrok, mladine in odraslih v veri, ki vsebuje organski in sistematični pouk v krščanski veri, da bi jih uvedli v polnost krščanskega življenja« (KKC 5).

Eden od namenov kateheze je poučevanje, to da nekaj veš, znaš, poznaš, razumeš o veri in krščanskem življenju. A to je daleč premalo. Če bi bilo to dovolj, bi bil hudič, najboljši vernik in kristjan, ker največ ve o Bogu in človeku, a ga nima rad, celo sovraži ga in se na vse kriplje trudi, da bi ljudi odvrnil od Boga in jim škodil. Kdor pozna krščanski nauk in ve, kaj nas Jezus uči, pa se ne trudi, da bi tako živel, je podoben otroku, ki dobro ve, kaj so mu starši naročili, a kljub temu dela po svoje, tako kot je njemu všeč.

Namen in celotno prizadevanje katehetskega dela je torej več kot prizadevanje za dosego verskega znanje. Kateheza je vzgoja za krščansko življenje, za življenje po evangeliju. Kateheza je prizadevanje za prenos vere v življenje. Kdor se ne trudi, da bi živel to kar je prejel v domači družini,  kar se je pri verouku naučil, je kristjan samo na »papirju«. Njegova »vera« nima nobenega vpliva na njegovo življenje, je zgolj »verska folklora«, ki se je skrčila zgolj na nekaj verskih običajev za večje praznike, brez prave vsebine. Sveti Avguštin je na podlagi lastne izkušnje, ko je živel daleč od Boga zapisal: »Kdor se ne trudi, da bi živel tako kot veruje, bo prej ali slej začel »verovati« tako kot živi.« Papež Frančišek to stanje imenuje »posvetna vera oz. duhovnost«, ki je po njegovih besedah »danes največje zlo v Cerkvi.«

• POGOJI ZA UDELEŽBO PRI BOGOSLUŽJU: Vsi, ki se želite udeležiti bogoslužja v cerkvi in ste starejši od  12 let, morate izpolnjevati pogoje PCT  (preboleli, cepljeni testirani). Obvezno je nošenje maske in razkuževanje rok ter zagotavljati minimalno možnost stika med udeleženci (1,5 m razdalje med udeleženci, razen med člani iste družine.) Pred vstopom v cerkev morate potrdilo PCT pokazati osebi, ki jo je za to pooblastil župnik. Otrokom starejšim od 12 let potrdilo napišete starši, na podlagi testiranja, ki ga otroci opravijo v šoli.« Kdor ne izpolnjuje PCT pogojev in ne more v cerkev, naj ob nedeljah spremlja praznično bogoslužje doma, po radiu ali TV.
    Zelo  priporočam in vas vabim, da pridete k sveti maši med tednom, ko je v cerkvi več prostora in manj ljudi.
  • SODELOVANJE PRI BOGOSLUŽJU: Glavno bogoslužno dejanje Cerkve je Jezusova daritev, sveta maša – evharistija. Sveta maša ni samo zadeva duhovnika, ki mašuje pri oltarju; z njim somašuje celotno občestvo navzočih vernikov. Zato je potrebno, da pri maši sodelujejo vsi verniki.
    Otroke pri katehezi vzgajamo, da pri maši sodelujemo na različne načine: z primerno držo, zbranostjo, petjem, vzkliki, odgovori, molitvijo, prošnjami, poslušanjem božje besede, zahvalami, slavljenjem…
    Branje beril in izrekanje prošenj pri maši, je eno najbolj pomembnih opravil in sodelovanja vernikov pri bogoslužju. Zato prosim, da se za branje beril in prošenj pri maši res potrudite in sami poskrbite, da bo za to opravilo vsaj ob nedeljah in praznikih dovolj sodelavcev in sodelavk tako na Ubeljskem kot pri Fari.
  • PAPEŽEVA SVETOVNA MREŽA MOLITVE:

Papež Frančišek nas prosi, da v  Februarju 2022 molimo za redovnice in posvečene:

»Molimo za redovnice in žene v posvečenem življenj, hvaležni za njihovo poslanstvo in njihov pogum, da bi še naprej iskale nove odgovore  na izzive našega časa«.

• Župnik prosi, da v februarju 2022 molimo: » Za otroke in mlade, da bi jih starši s svojim zgledom in besedo vzgajali za hvaležnost in darovanje.«
  • ZAHVALA: Ob smrti in pogrebu pokojnega + Andreja Marinška, iz Šmihela pod Nanosom, so sorodniki (svakinji in svak) darovali za cerkev 100 €. Bog povrni!