Avtor: Avtor Objavljeno: 27. 02. 2022

Pri Fari ob 19 h srečanje svetopisemske skupine

PEPELNICA

Neža, Agnes

Začetek postnega časa – dan strogega posta

Ubeljsko ob 17 h: za blagoslov v postnem času; pepeljenje

Fara ob 18 h: za + starše, Hrenovice 24; pepeljenje

Kunigunda

Fara ob 18 h: za + Herman Debevec, Hruševje 8

Fara ob 18.30 h sestanek ŽK

Kazimir

Prvi petek, dopoldne obisk starejših in bolnih na domu

Razdrto ob 18 h: za  + Bruno Grossi, Razdrto 45

Hadrijan, Olivija

Prva sobota

Fara ob 18 h: čast Sv. Duhu, za versko vzgojo v družinah

1. POSTNA NEDELJA

Koleta, Nika

Ubeljsko ob 9 h: za župljane

Fara ob 10.30 h: za + Klara Tornič, Hrašče 46

• ŽUPNIJSKA KATEHEZA: V ponedeljek, 28.2.2022 zopet začnemo z redno župnijsko katehezo (verouk), ki smo jo prekinili zaradi epidemije. Otroci morajo pri urah kateheze nositi maske in pred vstopom razkužiti roke.
  • POSTNI ČAS 2022 začenjamo na pepelnično sredo, 2.3.2022. Ta dan je strogi post, kar pomeni, da ne jemo mesnih jedi in se postimo tudi pri ostali hrani. Na pepelnico ste lepo povabljeni k sveti maši in obredu pepelenja.

Krščanski post je zavestno prizadevanje za odpoved in premagovanje različnih neurejenih in grešnih oblik življenja, za bolj redno in poglobljeno molitev ter za izvrševanje različnih dobrih del. Post, molitev in dobra dela niso sama sebi namen, ampak so duhovni trening s pomočjo katerega v sebi premagujemo grešna nagnjena, kot so napuh, lakomnost, nečistost, nevoščljivost, požrešnost, jeza in lenoba. Brez resnega postnega prizadevanja bo praznik Jezusovega vstajenja brez prave vsebine in  zgolj »stara navada« ter obujanje »ljudskih šeg«.

Predlogov za postna prizadevanja je veliko. Karitas vabi k 40 dnevom brez alkohola in prosi za darove, ki jih bodo namenili trpečim v državah jugovzhodne Evrope. Vojna v Ukrajini bo povečala stisko in trpljenje mnogih ljudi.

Vsak kristjan je poklican, da v postu s konkretnimi dejanji pokaže svojo vero in ljubezen do Boga in do bližnji, zlasti tistih, ki živijo v stiski in pomanjkanju. »Zanesljiva je beseda: če smo z njim (Jezusom) umrli (grehu in vsemu slabemu), bomo z njim tudi živeli;

če trpimo, bomo z njim tudi kraljevali; če ga bomo zatajili, bo tudi on nas zatajil.«

(2 Tim 2, 11-12).

• MOLITEV ZA MIR: Papež Frančišek prosi vse kristjane, da na pepelnično sredo molimo za mir v Ukrajini . Prosim in zelo priporočam!  To vojno bomo prej ali slej vsi občutili.

Predlog za molitev je v prilogi teh oznanil (TUKAJ).

• MOLITEV KRIŽEVEGA POT V POSTNEM ČASU: V postnem času se bomo zbirali k molitvi in premišljevanju križevega pota v cerkvi. Na Ubeljskem ali na Razdrtem vsak petek ob 18 h, pred sveto mašo. Pri Fari pa vsak četrtek in nedeljo 20 minut pred sveto mašo. Lepo vabim, da se za molitev križevega pota dogovorite in zberete tudi sami,  kot sosedje, po družinah in na podružnicah.
  • ROMANJE DRUŽIN IN KRIŽEV POT: V pripravi na svetovno srečanje družin, ki ga je papež sklical v juniju 2022 v Rimu, naši škofje prosijo, da tudi v župnijah pripravimo molitvena srečanja, pri katerih bomo »hodili skupaj« z družinami, kot romarji. V ta namen naj vsaka župnija poskrbi za vsaj eno »romanje družin.«

Predlagam, da v naši župniji naredimo dve taki »romanji« in ju povežemo  z molitvijo »družinskega križevega pota« in kratko »družinsko katehezo«.

Prvo srečanje bo pri Fari na 2. postno nedeljo. Ob 15 h se zberemo v Goričah, pri cerkvi. Od tam bomo »skupaj romali« k Fari. Na 3. postno nedeljo pa bo »družinsko romanje« iz Malega Ubeljskega v Strane. V primeru slabega vremena bo srečanje v cerkvi.

Vsi lepo vabljeni, še posebej družine.

Na 4. postno nedeljo je celodnevno češčenje na Ubeljskem. Na »tiho nedeljo« pa bo RTV SLO prenašala nedeljsko sveto mašo iz župnijske cerkve sv. Martina pri Fari.

• DREVO ŽIVLJENJA: V cerkvi na Ubeljskem in pri Fari bomo v postnem času postavili »drevo življenja«. Na »drevo življenje« bodo otroci obesili znamenja svojih postnih prizadevanj. Znamenje za odpoved ali premagovanje bo list, znamenja za molitev bo cvet, znamenje za dobro delo bo sadež.

Brez zgleda in dobrohotne spodbude odraslih, zlasti staršev, otroci težko razumejo kaj je krščanski post in zakaj je potreben. O tem se je potrebno v družini pogovarjati.

• POGOJI ZA UDELEŽBO PRI BOGOSLUŽJU: Izvajanje verske in druge pastoralne dejavnosti je od ponedeljka 21.2.2022 dovoljeno brez pogojev PCT, pod naslednjimi pogoji:

V cerkvah in drugih župnijskih prostorih moramo skrbeti za minimalni možni stik med udeleženci, potrebno je razkuževati roke, nositi masko in skrbeti za redno prezračevanje. Za enkrat bomo še ohranili nedeljsko mašo ob sobotah. Vse župljane prosim in vabim, da se sedaj, ko se epidemija umirja in ni več PCT pogojev, potrudite in se zopet pridružite župnijskemu občestvu pri nedeljski in praznični maši.

• MOLITVENI NAMENI SVETEGA OČETA: Papež prosi, da v  marcu 2022 molimo:

»Za krščanski odgovor na bioetične izzive.« Molimo, da bi se mi kristjani, soočeni z vedno novimi bioetičnimi izzivi, vedno postavili v bran življenju, tako z molitvijo, kot z družbeno dejavnostjo.

Župnik prosi, da v marcu molimo: »Za vse župljane, ki iskreno iščejo in potrebujejo Božjo pomoč, da bi se v postnem času osebno srečali z Jezusom v zakramentu spovedi in doživeli  vstajenjsko veselje in mir.«