Avtor: Avtor Objavljeno: 8. 05. 2022

Svetovni dan družine

Ubeljsko ob 8.30 h: za župljane

Fara ob 10 h: za + Aleksander Dekleva, Šmihel 16

70-LETNICA VERSKEGA TEDNIKA DRUŽINA: Verski tednik Družina obhaja 7. maja 2022 sedemdeset letnico. Več o pomenu tega verskega časopisa bo v prihodnjih oznanilih.

SVETOVNI DAN DRUŽINE: 15. maja obhajamo svetovni dan družine, ki ga je leta 1993 razglasila Generalna skupščina združenih narodov. Namen tega dneva je, da bi se bolj zavedali kako pomembno in daljnosežno vlogo ima družina in družinski odnosi za zdrav, in harmoničen razvoj posameznika in družbe.
Po podatkih SURS (statistični urad Republike Slovenije) je bilo  v začetku leta 2015 v Sloveniji 576.177 družin. V vsaki so bili povprečno trije člani. Najpogostejši tip družine je bil zakonski par  z otroki. Teh je bilo več kot 224.000 ali 39 odstotkov vseh družin, vendar se število takih družin zmanjšuje že od leta 1991. V zadnjih letih se je najbolj povečalo število zunajzakonskih skupnosti. Teh je bilo v letu 2015 kar 13 % vseh družin v Sloveniji, v njih pa se je rodilo že več kot polovica otrok (58%).
Cerkev stalno poudarja pomen in vlogo družine tako za obče človeški kot tudi za  verski razvoj posameznika in družbe. Zakonska skupnost med možem in ženo je najgloblja skupnost življenja in ljubezni, v kateri zakonca nista več dva ampak eno (Mt 19,6) in je bila postavljena od Boga Stvarnika. Zato ta skupnost ni in ne more biti  odvisna le od človeške volje, ki je podvržena nestalnosti in človeškim slabostim. Na tem področju je danes veliko zmede, žal tudi med kristjane, ki na tem področju ne živijo po Jezusovem nauku in evangeliju.
Bog je obdaril zakonsko zvezo s posebnim blagoslovom po kateri se zakonca z nepreklicno  privolitvijo svobodno in v ljubezni medsebojno sprejmeta in izročita drug drugemu, za vse življenje. Zakonska skupnost med krščenimi je zakrament,  po katerem Bog naklanja možu in ženi posebne darove in milosti, da lahko živita v zvestobi, ljubezni, se medsebojno podpirata in vzgajata otroke.
Kdor je krščen in bi se lahko cerkveno poročil, pa se iz takšnih ali drugačnih razlogov  odloči za življenje v izvenzakonski skupnosti, brez cerkvene poroke, živi v grešnem razmerju, zato ne more prejemati zakramentov (obhajilo, spoved) in ne more opravljati določenih služb v Cerkvi. Kdor ravna v nasprotju s tem, nosi veliko odgovornost pred Bogom. Ker straši vzgajate predvsem s svojim zgledom, je to tudi velika ovira pri verski vzgoji otrok.
Na področju zakona in družine se družbene norme in predpisi danes zelo spreminjajo in se prilagajajo javnemu mnenju. Pogosto so v popolnem nasprotju z vrednotami, ki jih zagovarja Cerkev, ko uči to kar je Bog položil v človeka in naravo.
Cerkev nikogar ne obsoja, jasno in odločno pa zagovarjati od Boga dane zakonitosti. Zato daje možnost, da kristjani sklenejo krščanski zakon tudi, če pred tem niso sklenili civilnega zakona. Slovenska škofovska konferenca je to možnost dovolila leta 2020. Cerkev ceni tudi civilno zakonsko zvezo, vendar ta ni pogoj za cerkveno poroko. Državna zakonodaja v preteklosti tega ni dovoljevala, danes pa za to ni ovir.
Cerkev vabi in spodbuja mlade, da se na zakonsko in družinsko življenje dobro pripravijo in sklenejo krščanski zakon. Tudi vse, ki živijo v izvenzakonski skupnosti Cerkev vabi, da svojo zvezo uredijo pred Bogom. To je mogoče urediti v ožjem družinskem krogu brez velikih slovesnosti in stroškov.
Vsaka odločitev za krščanski zakon in družinsko življenje pa mora biti odgovorna, svobodna, iz ljubezni in za vse življenje.

SESTANEK TAJNIŠTVA IN ŽPS: V ponedeljek, 9. maja 2022 je v župnišču pri Fari  ob 18 h srečanje tajništva ŽPS, na katerem bomo pripravili sestanek ŽPS, ki bo v četrtek 12. maja, ob 19.30 h v župnišču, pri Fari.

SKAVTSKE ZAOBLJUBE: V nedeljo, 8. 5. 2022 imajo postojnski skavti zaobljube v župnišču pri Fari. Zbrali so se že v petek zvečer. Svoje srečanje bodo zaključili s sveto mašo.

MARIJIN MESEC MAJ IN ŠMARNIČNA POBOŽNOST: Ponovno vabim in prosim, da v mesecu maju radi pridete v cerkev k šmarnični pobožnosti. Po Mariji nam Bog naklanja mnoge milosti, ki jih potrebujemo v vsakdanjem življenju. Kadar ne morete v cerkev, se ob večerih za nekaj minut zberite k molitvi v družinskem krogu.

MOLITVENI NAMEN SVETEGA OČETA v maju 2022: »Molimo za mlade ljudi, poklicane k življenju v polnosti, da bi v Mariji odkrili njeno poslušajočo držo, globino razločevanja, pogum vere in prednost služenju«.

Župnik prosi, da v maju 2022: »Molimo za starše naših letošnjih  prvoobhajancev, da bi spoznali in v praksi uresničevali svojo nenadomestljivo poslanstvo, ki ga imajo do svojih otrok, da jim s svojim zgledom posredujejo vero in poglobljen odnos do zakramentalnega življenja.

MOLITEV ZA MIR V UKRAJINI:  Vsak dan molimo za prenehanje vojne v Ukrajini.
Svoj dar za pomoč Ukrajini lahko nakažeš na TRR slovenske Karitas.