Avtor: Avtor Objavljeno: 14. 08. 2022

Janez Eudes, Sikst III.

Za + Rudo in Hilarij Počkaj, Ubeljsko

Bernard

Ubeljsko ob 19 h: za + starši Natlačen, Franc in Ivana, Albin, Avgust in Irena, VU 4a

Pij X, Zdenko

Ubeljsko ob 8.30 h: v zahvalo

Fara ob 10 h: za + Šantelj in Gerželj, Šmihel 5a

• PRAZNIK MARIJINEGA VNEBOVZETJA je največji Marijin praznik, ki nam kaže, kako Bog poplača zvestobo, trpljenje, vero in ljubezen.

Pri Slovencih je praznik Marijinega vnebovzetja, ki mu pravimo veliki šmaren, velika maša ali velika gospojnica, zelo priljubljen. Zelo pomenljivo je, da so bile najstarejše cerkve v tistih krajih, kjer se je krščanstvo med Slovence širilo iz Ogleja, vse posvečene Mariji vnebovzeti.

Marija je prva, ki je z dušo in telesom deležna Jezusove velikonočne zmage nad grehom, trpljenjem in smrtjo. Veselimo se Marijine slave in se radi zahvaljujmo in priporočajmo njeni materinski priprošnji. Na njen praznik vse lepo vabim k sveti maši v domači župniji ali na kakšni Marijini božji poti.  5. avgusta 1991, v prvem letu samostojnosti, se je slovenski narod posvetil Božji Materi Mariji. To posvetitev bomo obnovili tudi pri mašah na letošnji veliki šmaren.

• POKOJNI DUHOVNIK JANEZ PREMRL, ki smo ga v petek, 12.avgusta 2022 pokopali na Premu, kjer je bil župnik 21 let, je bil doma iz naše župnije, iz Šmihela pod Nanosom. Zadnja leta je živel v domu »Talita kum« v Postojni, kjer je kot duhovnik naredil veliko dobrega. Iz njegove družine je Bog poklical v duhovniško službo kar tri brate: Janeza, Lojzeta in Vida. Hvaležni za njegovo življenj in duhovniško službo, bomo zanj darovali sveto mašo, na praznik Marijinega vnebovzetja. Radi se ga spomnimo v molitvi.

Gospod, daj mu večni mir in pokoj in večna luč naj mu sveti, v družbi tvojih svetih.

• KRIŽ NA POKOPALIŠČU PRI FARI:

Križ na pokopališču, pri Far, je že dalj čas poškodovan. Zaradi dotrajanosti lesa se je tudi nagnil. Na ŽGS smo se že v začetku letošnjega leta dogovorili, da ga v celoti obnovimo: tako kamniti podstavek kot tudi zgornji del.

Hvala vsem, ki ste v skrbeh, da ne bi nastala kakšna škoda opozarjali na ta problem in tudi začasno utrdili ležišče lesenega križa s kamnitim podstavkom.

Križ bomo v tem tednu odstranili, dokler ne bo v celoti obnovljen. Veseli bomo, če kdo v župniji lahko ponudi primeren hrastov les, ki je potreben za nov križ.

Kdaj bodo ta obnovitvena dela opravljena, je težko napovedati, ker smo odvisni od obrtnikov.

• ZAHVALA IN PROŠNJA: V nedeljo 21.8.2022 obhaja 80 let življenja g. Viktor Premrl iz Stran, ki je že od mladih nog zavzet in zvest pevec v cerkvenem zboru na Ubeljskem. Župnik, pevci in pevke ter župljani se mu iz srca zahvaljujemo za požrtvovalnost, zvestobo in lep zgled cerkvenega pevca. Obenem vabimo mlade in manj mlade, da bi radi sledili njegovemu zgledu in s svojim petjem sodelovali in pomagali pri češčenju in slavljenju Boga, pri bogoslužju v naših cerkvah.

G. Viko, iskrena hvala. Bog Vas živi še na mnoga leta!

• PRIJAVA OTROK V 1. RAZRED ŽUPNIJSKE KATEHEZE.

Starše, ki boste letošnjo jesen vpisati otroke v 1. razred OŠ, prosim,  da  jih prijavite tudi v 1. razred župnijske kateheze (verouka). Prijavnico najdete v priponki teh oznanil. Izpolnjeno prijavnico lahko oddate župniku osebno ali pa v poštni nabiralnik župnišča pri Fari ali na Ubeljskem.

• ZBIRANJE POMOČI ZA ŠOLSKE POTREBŠČINE:

Karitas prosi in vabi k zbiranju sredstev s katerimi vsako leto pomagajo socialno ogroženim otrokom po vsej Sloveniji, da si lahko kupijo šolske potrebščine za novo šolsko leto. Lansko leto so na ta način pomagali skoraj 13.000 otrokom. Letos so potrebe in prošnje za pomoč še večje.

Na polici za tisk lahko zamete zgibanko v kateri je tudi položnica, s katero nakažete svoj dar.

• MOLITEV: Papež Frančišek prosi, da v avgustu 2022: »Molimo za mala in srednje velika podjetja, ki jih je hudo prizadela gospodarska in družbena kriza, da bi našli  potrebna sredstva za nadaljevanje  svojih dejavnost v dobrobit družbe v kateri živijo«.
  • Župnik prosi, da v avgustu 2022 »Molimo za potreben dež in Božje varstvo pred naravnimi nesrečami  ter za spoštljivo in hvaležno ravnanje z vsemi dobrinami«.

župnik  Vinko