Avtor: Avtor Objavljeno: 22. 01. 2023

Fara ob 18 h: za + Franc Gorjanc, Hrenovice 5

Fara ob 18.30 h biblična skupina

Spreobrnitev ap. Pavla

Sklep tedna molitve za edinost kristjanov

Ubeljsko ob 19 h: za + Pavla in v dober namen

Timotej in Tit

Fara ob 18 h: za + Gorjanc, Rakulik 1

Fara ob 18.30 h srečanje članov ŽRV

Angela Merici

Ubeljsko ob 18 h: za žive in pokojne iz družine Slivar, VU 12

Tomaž Akvinski

Ob 9 h v Vipavi škofijsko srečanje katehetov in katehistinj

Razdrto ob 18 h: za pokojne sorodnike, Razdrto 10

4. NEDELJA MED

LETOM

Valerij

Ubeljsko ob 9.00: za župljane

Fara ob 10.30: za + Ivan in Marija Poženel, Dilce 23

• NEDELJA BOŽJE BESEDE: V nedeljo, 22. januarja 2023 bo ob 15 h v prostorih Škofijske gimnazije v Vipavi škofijsko srečanje prijateljev Božje besede. Nagovoril nas bo dr. Alan Tedeško.  Lepo vabljeni. Če kdo nima prevoza se mi lahko pridruži. Božja beseda nas vedno obogati!
  • BOŽJA BESEDA NAM GOVORI: »Od tedaj je začel Jezus oznanjati in opominjati: »Spreobrnite se, nebeško kraljestvo se je približalo.«  Mt 4, 17
  • POMEN TIŠINE V CERKVI IN PRI BOGOSLUŽJU: Na zadnjem sestanku ŽPS smo se med drugim pogovarjali o pomenu tišine v cerkvi in pri bogoslužju. Hvaležen sem tistim, ki ste opozorili na dejstvo, da je v naših cerkvah preveč klepetanja in pogovarjanja, tako na začetku pri zbiranju kot tudi ob koncu maše, ko odhajamo iz cerkve.
    Cerkev je Božja hiša in svet prostor, ker v njen na poseben način prebiva Bog. Ko stopimo v cerkev stopimo pred Boga. On je v središču, k njemu smo prišli, njega želimo poslušati, z njim se želimo pogovoriti, ga počastiti, se mu zahvaliti in ga prositi. Zato je potrebno opustiti vse nepotrebne pogovore in klepetanje. Pomembno je, da s svojim zadržanjem in zgledom pomagamo drug drugemu k zbranosti, pobožnosti in molitvi. Brez tišine to ni mogoče.
    Trenutki tišine so načrtno in zavestno vključeni tudi v skupno bogoslužje pri maši in drugih oblikah molitve in češčenja.  Nekaj trenutkov tišine je na začetku maše, ko duhovnik sebe in vernike povabi, da premislimo in obžalujemo svoje grehe. Prav je, da si  trenutek tišine vzamemo po prebrani božji besedi in pridigi, pri skupnih prošnjah, zlasti pa po prejemu sv. obhajila. Pomen in namen tišine je, da so to sveti  trenutki osebnega srečanja, pogovora, češčenja in zahvale Jezusu.
    Trudimo se za zbranost in tišino v cerkvi. Drug drugemu pri tem pomagajmo z lepim zgledom in trenutke tišine napolnimo z osebno molitvijo in zahvalo Jezusu.
  • ZAMUJANJE K SVETI MAŠI:  Zamujanje k sveti maši je grda razvada, ki s ponavljanjem postane navada. Z zamujanjem najbolj škodimo sami sebi, motimo druge in pokažemo nespoštljiv odnos do tistega ki nas je povabil. Če gre za zamujanje svete maše ali drugih bogoslužnih opravil, je to nespoštljiv odnos do Boga.
    Svoja opravila moramo tako načrtovati, da ne bomo zamujali. Če se nam to kdaj zgodi iz upravičenih razlogov, mora bito to res izjema.
    V cerkev pridimo vsaj nekaj minut pred začetkom bogoslužja, da se v miru usedemo oz. poiščemo svoj prostor in se zbrano pripravimo.
  • MAŠA ZA STARŠE, BOTRE, BIRMANCE IN PRVOOBHAJANCE:
    Hvaležen sem posameznikom, ki ste dali pobudo, da bi v letu, do birme, imeli vsak mesec eno sveto mašo za starše, botre, birmance in prvoobhajance. Dogovorili smo se že za termine. V februarju bo maša po tem namenu v soboto, 18.2.2023.
    Namen te svete maše je, da se starši, botri, birmanci in prvoobhajanci skupaj zberemo in prosimo za Božji blagoslov, razsvetljenje, poslušnost navdihom Sv. Duha in za našo skupno rast v veri, upanju in ljubezni, do Boga in med seboj. Še posebej je pomembno, da se skupaj pripravljamo in da se kot župnijska skupnost zavedamo poslanstva in skupne odgovornosti za versko življenje naših mladih in otrok.

MOLITEV ZA EDINOST:

»Gospod Jezus, na večer, preden si umrl za nas, si molil, da bi bili vsi Tvoji učenci popolnoma eno, kakor Ti v Očetu in Oče v Tebi. Daj, da bomo živo začutili, kako velika nezvestoba do Tebe je naša razdeljenost. Daj nam iskrenosti, da bomo priznali in obžalovali ravnodušnost, nezaupanje in medsebojno nenaklonjenost, ki se morda skriva v nas. Daj nam poguma, da bomo vse to izkoreninili. Nakloni nam, da se vsi zedinimo v Tebi, da bi se iz naših src in ustnic neprestano dvigala Tvoja molitev za edinost kristjanov, kakršno Ti hočeš. V tebi, ki si popolna Ljubezen, naj najdemo Pot, ki vodi do edinosti v poslušnosti Tvoji Ljubezni in Resnici. AMEN.

MOLITVENI NAMENI ZA JANUAR 2023:

• Papež Frančišek prosi, da v januarju 2023: Molimo, da bi bili vzgojitelji verodostojni pričevalci, da bi učili bratstvo, in ne tekmovalnosti, in še posebej pomagali najbolj ranljivim mladim.
  • Župnik prosi, da v januarju 2023 molimo: Za birmanske botre, da bi s svojim zgledom in molitvijo podpirali birmance v pripravi na sv. birmo.

vaš župnik Vinko