Avtor: Avtor Objavljeno: 23. 07. 2023

Peter Krizolog, Rufin

Ubeljsko ob 8.30 h: za vse župljane

Fara ob 10 h: za + Lenassi in Šantelj ter + Viko, Šmihel 5a

• NEDELJA STAREJŠIH, BOLNIH IN INVALIDOV: V nedeljo, 23.7.2023, ko  poleg Krištofove nedelje obhajamo tudi 3. svetovni dan starih staršev, vabimo k sveti maši pri Fari starejše, bolne in invalide. Prosimo domače, da starejše, ki  to zmorejo, pripeljete v cerkev. Med sveto mašo bodo starejši in bolni, ki bodo to želeli in so pripravljeni, lahko prejeli zakrament bolniškega maziljenja.  Po sveti maši bo družabno srečanje pred cerkvijo. Že vnaprej hvala vsem zlasti  sodelavkam ŽK za sodelovanje pri bogoslužju in pomoč pri pripravi srečanja.
  • KRIŠTOFOVA NEDELJA, 23.7.2023: Svojo hvaležnost za Božje varstvo in srečno vožnjo pokažimo tako, da to nedeljo svoje darove namenimo za prevozna sredstva, ki jih potrebujejo misijonarji pri svojem misijonskem poslanstvu. Že vnaprej iskrena hvala za vašo radodarnost. Po maši bo pred cerkvijo blagoslov vozil.
  • PRAZNOVANJE SV. ANE IN JOAHIMA V HRAŠČAH: Sveto Ano in Joahima, starša Device Marije, ki godujeta v sredo, 26. julija, bomo počastili v Hraščah, v soboto, 29. julija 2023, pri sveti maši ob 18 h. Sv. Ani se priporočajo matere in žene, ki ne morejo imeti otrok. Priporočajo se ji tudi dekleta za srečno poroko in skladen zakon ter žene za srečen porod in za blagoslov otrok. Sv. Ana velja za zavetnico proti revščini in priprošnjico proti nevihti. Sv. Joahimu se priporočajo mizarji, skupaj s sv. Ano pa sta velika priprošnjika in zavetnika zakoncev. Lepo vabljeni v Hrašče!
  • PRIJAVE ZA ORATORIJ: Prosimo starše, da čimprej prijavite otroke za oratorij, ki bo potekal 9. in 10 7. na Ubeljskem, 11.7.2023 pa pri Fari. Prijavnice so na razpolago v elektronski obliki, v papirnati obliki pa na polici za verski tisk.
  • IZJAVA SLOVENSKIH ŠKOFOV GLEDE »POMOČI PRI KONČANJU ŽIVLJENJA« [Vir]
    1. Katoliško stališče glede samomora je jasno. Samomor s pomočjo je nesprejemljiv: »Smo oskrbniki in ne lastniki življenja, ki nam ga je Bog zaupal. Ne razpolagamo z njim«. Katekizem Katoliške Cerkve uči, da trpljenje, velik strah in podobne okoliščine sicer zmanjšajo osebno odgovornost storilca za dejanje samomora, samo dejanje samomora pa ne more biti nikoli upravičeno; vendar Cerkev vedno moli za tiste, ki so si vzeli življenje. Tudi papež Frančišek opozarja, da »lahko in moramo zavrniti skušnjavo, ki jo spodbujajo tudi zakonodajne spremembe, da bi z medicino ustregli bolnikovi morebitni želji po smrti s pomočjo pri samomoru.«
    2. Skrbi nas predvsem možnost »pasivne prisile k samomoru s pomočjo«, pri čemer bodo bolni, slabotni, ranljivi ljudje obremenjeni z mislijo, da jim je na voljo »hitra rešitev« občutka odvečnosti in z zdravljenjem povezanih stroškov. Kot vidimo v drugih državah, je nevarnost tako imenovanega »spolzkega klanca«, v primeru trenutnega predloga očitna. Vsaka izjema se v zelo kratkem času spremeni  v družbeno sprejeto normalnost, povezano z zlorabami. Slovenska družba, v njenem imenu Državni zbor, bi moral zato nemudoma ustaviti sprejemanje tremutnega predloga zakona, saj drvimo v družbo, v kateri bo cenjeno samo mlado, zdravo in »lepo« življenje, vsem ostalim pa bodo na voljo hitre rešitve po vzoru trenutnega zakona3
    3. Slovenija potrebuje več medsebojne pozornosti: »pomoč pri samomoru« naj zamenja pripravljenost za vsestransko »pomoč življenju«. Vsakega človeka namreč spremlja strah pred trpljenjem, posebej ob koncu življenja. Vendar odgovor na ta strah ali na trpljenje bolnih in ostarelih ne more biti uvajanje možnosti samomora, temveč pospeševanje družbene solidarnosti ter hitrejši razvoj paliativne medicine.

Msgr. dr. Andrej Saje, novomeški škof, predsednik SŠK
Msgr. dr. Peter Štumpf, soboški škof in podpredsednik SŠK
Msgr. dr. Maksimilijan Matjaž, celjski škof in član stalnega sveta SŠK
Msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof metropolit