Avtor: Avtor Objavljeno: 15. 10. 2023

Ubeljsko ob 19 h: za + Žan in Zinka Premrov, Strane 1

Misijonska nedelja

Janez Pavel II., papež

Vaši darovi so to nedeljo namenjeni misijonom

Ubeljsko ob 8.30 h: za + družina Natlačen in Černigoj, VU 20

Fara ob 10 h: za žive in pokojne župljane

• MISEL TEDNA: »Na najbolj notranjo življenjsko povezanost z Bogom more človek pozabiti, je ne priznavati in celo izrecno zavreči. Viri takšnih stališč morejo biti zelo raznovrstni: protest zoper zlo v svetu, verska nevednost ali brezbrižnost, posvetne skrbi in bogastvo, slab zgled verujočih, veri sovražni miselni tokovi in končno tista naravnanost grešnega človeka, ko se skrije iz strahu pred Bogom in beži pred njegovim klicem« (KKC 29).
  • MISIJONSKA NEDELJA: Na misijonsko nedeljo, ki jo letos obhajamo 22. oktobra, gredo vaši darovi za potrebe  misijonov po svetu. Bolj ko bo v nas živo zavedanje in prepričanje, da smo vsi kristjani poslani in odgovorni za to, da se veselo oznanilo Jezusa Kristusa širi in pride do vsakega človeka, bolj bomo dejavni v svojem okolju in v domači župniji. Prav tako pa bomo z veseljem podpirali misijonarje, ki svoje misijonsko poslanstvo opravljajo v različnih deželah sveta.
    Hvala vsem, ki se za to trudite in s svojimi darovi podpirate misijonsko delo Cerkve. Hvala tudi vsem, ki v domači župniji vidite različne potrebe in nekaj svojega časa, sredstev in dela namenite za rast božjega kraljestva med nami.
  • PRIROČNIK ZA STARŠE BIRMANCEV: Na srečanju s starši bodočih birmancev (letošnji 7. in 8. razred) smo se pogovarjali o tem, da je zelo pomembno, da pri pripravi na birmo sodelujete tudi straši. V pomoč pri tem sodelovanju vam bo Priročnik za starše (IZBRANI – birmanski program). Dobite ga pri župniku. Prosim, če ga starši osebno prevzamete, po maši ob nedeljah ali med tednom. Priročnik dobite kot dar za vaše sodelovanje in pomoč pri pripravi na birmo.
  • PODPIRAJ CERKEV PO SVOJIH ZMOŽNOSTIH - tako se glasi peta cerkvena zapoved.
    V naši župniji imamo župnijsko cerkev in 14 podružnih cerkva, župnišče pri Fari in na Ubeljskem, kaplanijo na Razdrtem in gospodarsko poslopje pri Fari. Župnija dobi nekaj prihodkov na leto od najemnin za cerkvena zemljišča in občasno za posekan in prodan les iz cerkvenega gozda. Ker so župnije opredeljene kot nepridobitne pravne osebe, moramo od najemnin in prodaje plačati davek od dobička, ki znaša 25%. Prav tako župnija plačuje davek od stavbih zemljišč, kamor zadnja 3 leta spadajo tako župnišča kot tudi vse cerkve. Davek na stavbno zemljišče plačujemo tudi od zazidalne parcele, kjer je stala nekoč šola oz. kaplanija pri Fari, sedaj pa prostor služi kot parkiriščePlačujemo tudi za vzdrževanje gozdnih cest.
    Večino sredstev za vzdrževanje duhovnika in vseh cerkvenih stavb zberemo z darovi vernikov. Nekaj sredstev dobimo tudi na občinskih razpisih, na katere se redno prijavljamo, ker so vse cerkve kulturni spomeniki.  Verniki Cerkev materialno podpirate na različne načine: z darovi v nedeljsko miloščino, z prispevkom za župnijsko katehezo, z različnimi akcijami in  drugimi darov, z prostovoljnim delom. Za vzdrževanje duhovnikov prispevate z darovi za svete maše in z letnim darom oz. »biro«.
    Iz srca sem hvaležen sem vsem, ki velikodušno skrbite zame, vašega župnika in radodarno prispevate za potrebno vzdrževnje cerkva. Ker se manjša število aktivnih vernikov je pomemben vsak dar in vsak prispevek.
    Eden od možnih načinov za pomoč domači župniji je tudi dohodnina. Dohodnina je davek od dohodkov fizičnih oseb. Zaposleni, ki ste po zakonu zavezanci za dohodnino lahko namenite del dohodnine, največ 1% tudi domači župniji. V ta namen morate izpolniti, podpisati in poslati predpisan obrazec na pristojni davčni urad (FURS):  Finančni urad Postojna, Tržaška cesta 1, p.p. 184, 6230 Postojna.
    Obrazec za namenitev dela dohodnine domači župniji najdete TUKAJ. Izpolnjen obrazec je treba oddati najpozneje do 31.decembra, za tekoče leto.
    Hvala vsem, ki ste na ta način že podprli domačo župnijo. Za leto 2022 je Župnija Hrenovice je v letu 20222 iz dohodnine prejela 150,23 €.
  • MOLITVENI NAMENI V OKTOBRU 2023:
  • Papež Frančišek prosi, da: »Molimo za Cerkev, da bi sprejela poslušanje in dialog kot način življenja na vseh ravneh in se pustila voditi Svetemu Duhu na obrobja sveta«
  • Župnik prosi, da molimo: » Molimo, da bi v župniji znali čimbolj sodelovati in spodbujati vse tisto, kar nas povezuje ter prinaša Božji blagoslov vsem.«
  • POKOJNI:  V nedeljo, 8.10.2023 je umrla Ivanka Salopek, z Razdrtega. Pogreb je bil v sredo, 11.10.2023 ob 16 h na Razdrem.
    V torek, 10.10.2023 je umrl Rudolf Čelhar z Razdrtega. Pokopali smo ga v petek, 13.10.2023, ob 16 h na Razdrtem. Pokojna in njune domače priporočam v molitev.