Avtor: Avtor Objavljeno: 12. 11. 2023

Fara ob 18 h: za + Škvarča, Landol 21

Elizabeta Ogrska

Ubeljsko ob 18 h: za + družina Marinšič in + Marko, MU 21

Fara ob 20 h srečanje mladih (9 r. in srednješolci)

Posvetitev bazilike  Petra in Pavla

Dan molitve za žrtve spolnih zlorab v Cerkvi

Ubeljsko ob 18 h: za + Nada Grossi, 30 dan

33. NEDELJA

Svetovni dan ubogih

Začetek tedna zaporov, Ubeljsko ob 9 h: za župljane

Fara ob 10.30 h: za Alojz Čebokli, Hruševje 61

• MISEL TEDNA – POMEN NEDELJE ZA KRISTJANA.

Nedelja je dan vstalega Kristusa. Kar je Bog uresničil po stvarjenju, je v Kristusu dopolnjeno po odrešenju. Od sobot, ki je v judovsko starozaveznem sporočil sedmi dan, prehajamo kristjani k prvemu dnevu tedna, nedelji, ki je Kristusov vstajenjski dan. Kristusovo vstajenje pa je za nas kristjane temeljni dogodek, v katerem Jezusovo in naše življenje dobi nov pomen.
Novozavezna poročila v evangelijih govore, da se je vstajenje zgodilo »prvi dan tedna« (prim. Mt 16,2.9). Na isti dan se je Jezus prikazal učencema na poti v Emavs (prim. Lk 24, 36). Na nedeljo je prišel Sv, Duh nad zbrane apostole (prim. Apd 2,41). Od vsega začetka kristjani praznujemo nedeljo  v spomin na Kristusovo vstajenje. Odslej je »Gospodov dan« razpoznavni znak za kristjana.
Nedelja je dan Kristusa, ki je »luč sveta« (Jn 9, 5). Nedelja je tudi dan Sv. Duha, ki je na prvi dan tedna prišel nad apostole in nanje razlil svoj ogenj in darove (prim Apd 2, 23).
Iz vseh teh dogodkov in bogatih vsebin lažje razumemo, zakaj je nedelja za kristjane »dan vere«, tiste vere, ki jo kristjani z obhajanjem izražamo, pa tudi vere, ki se v obhajanju potrjuje in hrani. Pri nedeljski evharistiji (sv. maši) kristjani  izpovedujemo svojo vero, obnavljamo krstne obljube in svojo pripadnost Kristusu. Ta dan se morajo verniki zbrati, da se ob poslušanju božje besede in z udeležbo pri eharistiji spominjamo trpljenja, vstajenja in poveličanja Gospoda Jezusa, ter se zahvaljujemo Bogu, ki nas je »prerodil za živo upanje po vstajenju Jezusa Kristusa od mrtvih« (1 Pt 1, 3)
Zato je nedelja prvi in glavni praznični dan , ki ga je  treba pobožnosti vernikov oznanjati in vneto priporočati, da bo postal tudi dan veselja in počitka« (Konstitucija o svetem bogoslužju, 106)

• ŽUPNIK NA BOLNIŠKI: Po nasvetu zdravnika sem moral v petek, 10.11. 2023 na manjši kirurški poseg. Zato bosta ta dan odpadli oznanjeni maši. Upam, da bom lahko prihodnji teden vsaj za silo opravljal svoje redne obveznosti. Sestanek ŽPS bomo odložili za en teden. Hvala za razumevanje in molitev.
  • PRAZNOVANJE ŽUPNIJSKEGA ZAVETNIKA SV. MARTINA: Glavni zavetnik naše župnije, sv. Martin goduje v soboto 11. novembra. Slovesneje ga bomo počastili s sveto mašo, v nedeljo 12.novebra. Po sveti maši ste vsi povabljeni, da se ustavite pred cerkvijo na družabnem srečanju. V primeru slabega vremena bo druženje v prostorih gospodarskega poslopja. Prosim gospodinje, da poskrbite za pecivo in ga prinesete v župnišče.
    Iskrena hvala vsem za pomoč in sodelovanje.
  • DAN MOLITVE ZA ŽRTVE SPOLNIH ZLORAB V CERKVI: Slovenski škofje so 18. november izbrali za dan molitve za žrtve vseh spolnih zlorab v Cerkvi. To je tudi svetovni dan za odpravo spolnega izkoriščanja nad otroki. Vabim vse župljane, da ta dan molimo v ta namen, še zlasti za vse , ki so bili žrtve zlorab, pa tudi za posvečene osebe, ki so sodelovali pri teh zlorabah. V ta namen bomo ta dan molili tudi pri maši.
  • PRILOŽNOST ZA SPOVED V ŽUPNIJI:  Za sveto spoved sem na razpolago pri Fari vsak četrtek pol ure pred sveto mašo, na Ubeljskem pa vsak petek pol ure pred sveto mašo. Po predhodnem dogovoru sem za sveto spoved vedno na razpolago tudi ob drugih dnevih.
  • MOLITVENI NAMENI V NOVEMBRU 2023:
  • Papež Frančišek prosi, da: »Molimo za papeža, da bi z izpolnjevanjem svojega poslanstva še naprej v veri, s pomočjo Svetega Duha spremljal zaupano mu čredo«
  • Župnik prosi, da molimo: » Molimo za vse pokojne, ki so se od nas poslovili in prosimo za razsvetljenja in moči, da bi naši župljani bolj skrbeli za prejem zakramentov v času starosti in bolezni..«
  • ČIŠČENJE IN KRAŠENJE PRI FARI. V priponki teh oznanil ponovno objavljamo seznam za čiščenje in krašenje župnijske cerkve pri Fari in za čiščenje veroučnih prostorov.  Veroučne prostore očistijo starši, ki imajo otroke v istem razredu.
    Za termin oz. uro se dogovorite sami. Prosim, da upoštevate navodila in da odpadlo cvetje, ki ga poberete ne odlagate v zabojnik za smeti pri župnišču.
  • VAŠI DAROVI:  Za Petrov dom v Šempetru, v katerem bivajo bolni in onemogli duhovniki ste na zahvalno nedeljo darovali na Ubeljskem 243,66 €, pri Fari pa 514,18 €. Hvala in Bog povrni.