Avtor: Avtor Objavljeno: 14. 01. 2024

Anton Puščavnik

Ubeljsko ob 18 h: za + Janko Natlačen, VU 20

Marjeta Ogrska

Začetek tedna molitve za edinost kristjanov

Fara ob 18 h: za + Rudolf in Helena Srebotnjak, Šmihel 66a

b.sl. Friderik I. Baraga

Ubeljsko ob 18 h: za + Marija in Peter Bocca, VU 29

Sebastjan, Boštjan

Fara ob 18 h: za + Antonija in Andrej Bajc, Goriče  9

Nedelja Božje besede
Agnes, Neža

Ubeljsko ob 9.00: za župljane

Fara ob 10.30: za + Rajko Doles, mala Brda 2

• MISEL TEDNA: Mnogokrat in na mnogotere načine je nekdaj Bog govoril očetom po prerokih, slednjič, te dni nam je govoril po Sinu…« (Hebr 1, 1-2).
    Čeprav Boga ne vidimo, pa poznamo in slišimo njegovo besedo s katero govori in nagovarja vsakega človeka. Božja beseda je zapisana v Svetem pismu, ki je knjiga vseh knjig. Zato Cerkev za vsako bogoslužje skrbno izbere odlomke Božje besede, duhovniki pa imamo dolžnost, da jih vernikom razlagamo, zato, da bi jih bolje razumeli in po njih uravnavali svoje življenje.
    Nedelja Božje besede, ki jo bomo obhajali 21. januarja, nas vabi in spodbuja, da bi se bolj zavedeli pomena Božje besede za naše življenje. Božja beseda je vsem dostopna v domačem jeziku, zato nihče ne more reči, da ne ve, kaj Bog pričakuje od njega, oz. da še nikoli ni slišal, da bi mu Bog želel nekaj povedati. Bog namreč vabi, kliče in nagovarja vsakega človeka prav v njegovi življenjskih situacijah in prav za njegove potrebe. Poleg Božje besede nam Bog govori še na mnoge druge načine: po naši vesti, po navdihih Sv, Duha, v molitvi, po dobrih ljudeh, po verskem tisku, po življenjskih dogodkih, po naravi…
  • NEKAJ STARISTIČNIH PODATKOV ZA ŽUPNIJO HRENOVICE V LETU 2023:
    Na teritoriju naše župnije živi nekaj več kot 2200 prebivalcev. Točnega podatka koliko od teh je kristjanov, ki so bili krščeni, nimamo, vendar lahko z gotovostjo rečemo, da vsaj 2/3, če ne več.
    Župniku pri pastoralnem delu pomaga ŽPS, ki šteje 15 članic in članov. Pri gospodarskih zadevah župniku pomaga in svetuje ŽGS, ki ima 8 članov.
    V molitveni skupini ŽRV sodeluje 44 članic in članov. V župniji deluje in ima redna srečanja svetopisemska skupina. Jeseni 2023 je v župniji ponovno zaživela mladinska skupina. Poletnega oratorija se je udeležilo okrog 50 otrok in 22 animatorjev.
    V mešanem cerkvenem pevskem zboru pri nedeljskem in prazničnem bogoslužju  prepeva od 35 – 50 pevk in pevcev. Poleg mešanega zbora v župniji deluje še moški, otroški in mladinski zbor.  V župniji sodeluje 19 bralk in bralcev Božje besede. Vseh mašnih strežnikov v župniji je 18.
    Za to, da različne dejavnosti v župniji potekajo redno in urejeno, je potrebnega  veliko sodelovanja in požrtvovalnega dela še mnogih drugih sodelavk in sodelavcev, ki ga večina niti ne opazi in tukaj ni omenjeno. Vsem se iskreno zahvaljujem in vse župljane prosim in spodbujam, da radi pomagate, sodelujete in se aktivno vključujete v delo in skrb za župnijo, ki je vaša, od vseh vernikov, ne le od nekaterih.
    V letu 2023 je bilo v naši župniji krščenih 8 otrok. Od tega je 5 otrok iz družin, kjer so starši cerkveno poročeni, 3 otroci pa so iz izven-zakonske skupnosti.
    Zakrament prve svete spovedi in prvega svetega obhajila je prejelo 9 otrok. Zakrament svete birme je prejelo 30 fantov in deklet iz 8. in 9 razreda OŠ. V letu 2023 je bilo v župniji podeljenih okrog 8000 svetih obhajil.
    V naši župniji so se v letu 2023 poročili 3 pari. Zakrament bolniškega maziljenja je v letu 2023 prejelo 49 oseb. Vsak prvi petek v mesecu sem na domu obiskal in podel zakramente od 20 – 28 starejšim in bolnim, ki ne morejo redno v cerkev.  V letu 2023 je bilo v župniji cerkveno pokopanih 16 ljudi, nekaj pogrebov je tudi civilnih. Od 16 pokojnih so prejeli zakramente v času bolezni samo 3, kar kaže na veliko pomanjkanje vere in zaupanja v moč in potrebnost zakramentov.
    Župnijsko katehezo je od 1- 9 razreda obiskovalo 106 otrok. Žal se večina fantov in deklet, ki so birmo prejeli v 9 razredu, ni vključila v mladinsko skupino, kar je slabo in kaže na duhovno plitvost in versko brezbrižnost. Poleg župnika pri župnijski katehezi pomagajo 4 katehistinje
  • SPORED ZA BRANJE PROŠENJ: Fantom in dekletom iz 7. in 8 razreda, ki se pripravljajo na birmo, bom po e- pošti poslal spored za sodelovanje in branje prošenj pri mašah ob nedeljah in praznikih.
  • ŽUPNIJSKA KATEHEZA: Zaradi okužbe s covidom en teden nisem imel župnijske kateheze. Z novim tednom bo ta spet normalno potekala.
  • NAMENI MOLITVE V JANUARJU 2024:
  • Papež Frančišek prosi, da molimo: »Da bi nam Božji Duh pomagal prepoznavati dar različnih karizem znotraj krščanskih skupnosti in odkrivati bogastvo različnih obrednih izročil v katoliški Cerkvi«.
  • Župnik prosi, da molimo: »Da bi med posamezniki, družinami in narodi zmagalo prizadevanje za sodelovanje, odpuščanje, ljubezen  in mir.«
  • ZAHVALA: Lepo se zahvaljujem vsem, ki ste se me spomnili v času bolezni in mi na različne načine pomagali. Vsem hvala in Bog povrni.