Avtor: Avtor Objavljeno: 11. 02. 2024

feb.

Valentin,

Zdravko

Pepelnica – strogi post, začetek postnega časa, obred pepelenja

Ubeljsko ob 17 h: +Pavla Blažek ter Aleksander in Regina Terčelj,VU29

Fara ob 18 h: čast sv. Duhu za blagoslov misijona

Klavdij, Jurka

Fara ob 18 h: Joža, Jožef in Ivan Debevec, Landol 41

Fara ob 18.30 h srečanje molivk in molivcev ŽRV

Julijana, Onezim

Ubeljsko ob 18 h: za +Albin in starši Natlačen in Furlan, VU4a

Fara ob 19 h: srečanje mladih

Mesrop Armenski

1. POSTNA NEDELJA

Frančišek Clet

Ubeljsko ob 9.00: + Avrelija in Evgen Vilhar ter družina Čelan in Vilhar

Fara ob 10.30: za župljane

• DUHOVNA OBNOVA ZA CERKVENE PEVCE:  V nedeljo, 11. 2. 2024 bo ob 15h v župnijski dvorani v Postojni duhovna obnova za cerkvene pevke in pevce iz župnij postojnske dekanije. Pevsko vajo bo vodila priznana slovenska glasbenica Damjana Božič Močnik. Ob 18 h bo združeni pevski zbor pel pri sveti maši, ki jo bomo darovali za pokojne organiste in zborovodje naše dekanije. Cerkvene pevke in pevci lepo vabljeni.
  • POMANJKANJE MAŠNIH NAMENOV: Kot lahko vidite, so v tem tednu kar trije dnevi, ko nihče ni naročil maše. V ponedeljek bom imel mašo po osebnem namenu, za sorodnike. Če bo kdo naročil mašo za torek, 13. februarja in za soboto 17. februarja, bom maševal po  njegovem namenu. V februarju so še 3 dnevi, ko ni nihče naročil maše, v marcu pa še 8 dni, oziroma še več, ker bo v času misijona poleg mene maševal še misijonar, kakšen dan celo dva. Ponovno prosim za naročilo svetih maš, zlasti med tednom. Hvala za razumevanje.
  • PEPELNICA – ZAČETEK POSTNEGA ČASA: Postni čas je v Cerkvi čas priprave na osrednji dogodek naš vere, na Jezusovo trpljenje, smrt in vstajenje. Postni čas začenjamo na pepelnično sredo in končamo na velikonočno vigilijo. Cerkev za postni čas določa kristjanom posebne oblike spokornosti. Strogi post je na pepelnično sredo in na veliki petek. Ta dva dneva se le enkrat na dan do sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi.  Strogi post veže od izpolnjenega 18 let do začetka 60 leta.

Navadni post – zdržek od mesnih jedi velja vse petke v letu. Zdržek od mesnih jedi veže vernike od izpolnjenega 14 leta starosti do smrti. Zunaj postnega časa smemo zdržek od mesnih jedi zamenjati oz. nadomestiti s kakšnim dobrim spokornim delom in ljubezni do bližnjega. Kadar je praznik (cerkveni ali državni) na petek, post in zdržek odpadeta. Strogi post na pepelnico in veliki petek kljub morebitnim praznikom in osebnim praznovanjem vedno veže in nikoli ne odpade.

RAZLIČNE OBLIKE SPOKORNOSTI V POSTNEM ČASU: Cerkev vernikom predlaga v postnem času zlasti tri oblike spokornosti: post, molitev in dobra dela. Namen posta je obvladovanje naših neurejenih nagnjenja, zato post ne obsega omejitev le v telesni hrani ampak tudi druge oblike: odpoved in omejitev pri zabavah, gledanju TV, uporabi interneta, mobitela, nepotrebnega govorjenja itd. V postu smo povabljeni, da pomnožimo svojo molitev, zlasti pa da se v molitvi čimbolj osebno srečamo z Bogom in poslušamo njegove navdihe in spodbude k bolj doslednemu krščanskemu življenju. Ena od priporočenih olik molitve in premišljevanja je molitev križevega pota. V cerkvi, pri Fari bomo molili križev pot vsak četrtek 20 minut pred sveto mašo in ob nedeljah pred sveto mašo. Na Ubeljskem bomo molili križev pot ob petkih, ob 18 h, nato bo sveta maša. Na 2. postno nedeljo bomo križev pot molili ob 15 h po poti iz Malega Ubeljskega v Strane. Na 3. postno nedeljo pa z družinami, po poti iz Gorič k Fari. Lepo vabljeni.

Dobrih del je nešteto. Pomembno je, da jih opravljamo z veseljem, vero in ljubeznijo, brez razkazovanja in samovšečnosti. Otroci bodo na »drvo življenja«, ki ga bomo postavili v cerkvi na Ubeljskem in pri Fari, za vsako dobro delo, obesili cvet ali sadež.

• SREČANJE MOLIVK IN MOLVCEV ŽRV: V četrtek 15.2. po maši vabim članice in člane ŽRV na srečanje, ki bo v župnišču pri Fari.
  • PRITRKOVALCI: V naši škofiji nekaj časa ni bilo srečanj za pritrkovalce. Sedaj je koordinacijo prevzel bogoslovec, Jure Ferletič. Ker želijo organizirati škofijsko srečanje pritrkovalcev, prosi, da se mu prijavite voditelji posameznih pritrkovalskih skupin. Prosim, da se v župniji dogovorite med seboj vsi, ki ste že do sedaj sodelovali in pritrkovali in tudi drugi, ki bi se želeli vključiti, zato, da si pridobite nova znanja in izkušnje na tem področju, ki je slovenska posebnost in lepo obogati naše praznike in bogoslužna praznovanja. Skupino iz župnije (skupaj Ubeljsko in Fara) naj prijavi »voditelj« oz. koordinator. Dogovorite se med seboj. Prijavo pošljite čimprej na: mail: jurij.ferletic@gmail.com, telefon: +386 192 196
  • SREČANJE MLADIH: V petek, 16.2.2024 vabim mlade iz 9. razreda in srednješolce na srečanje, ki bo ob 19 h v župnišču pri Fari.
  • INFORMATIVNI DNEVI NA ŠGV: Na Škofijski gimnaziji Vipava vabijo vse ki jih zanima vzgoja in izobraževanje v tej ustanovi, na informativne dneve, ki bodo 16. in 17. februarja. Devetošolci imajo v naslednjih tednih možnost biti "dijak za en dan". Več informaciji najdete na sgv.si.
  • NAMENI MOLITVE V FEBRUARJU 2024:
  • Papež Frančišek prosi, da molimo: »Molimo, da bi bolniki v zadnjem obdobju svojega življenja in njihove družine bili deležni nujnega zdravstvenega in človeškega spremljanja.«
  • Župnik prosi, da molimo: »Molimo za nove duhovne poklice, za našega škofa Jurija in za bodočega škofa naše koprske škofije.«