Avtor: Avtor Objavljeno: 21. 04. 2024

Goriče ob 18 h: za žive in pokojne vaščane

Fara ob 19 h: za + Marija Bole, Hrašče, 30 dan

Marija M. dob. sveta

Ubeljsko ob 19 h: za + Marija Čuk, ( družina Hiti )

Cita, Hozana K.

Fara ob 19 h: za + Matilda Vadnjal, Šmihel , 8 dan

za + Franc Ženko in Franc Begič, V. Brda 1 (oddana)

5. VELIKONOČNA

NEDELJA

Ludvik Montfortski

Ubeljsko ob 8.30: za župljane

Fara ob 10.00: za + družina Doles, Landol 12

• PRIPRAVA NA SV. OBHAJILO IN ZAHVALA PO OBHAJILU:
    Na prejem svetega obhajila se moramo pripraviti. Priprava zajema celega človeka: telo in dušo. Na telesu se pripravimo tako, da smo eno uro pred svetim obhajilom tešč. Tudi bombonov in čikgumov eno uro pred sveto mašo ne smemo imeti v ustih. Ker sveto obhajilo prejemamo na roko, je pomembno, da imamo roke čiste in umite. Nekateri otroci na to premalo pazijo. Duhovno pa se na prejem sv. obhajila pripravimo tako, da v srcu obudimo ljubezen, vero in spoštovanje do Jezusa, ki ga bomo prejeli in da ga prosimo odpuščanja tudi za male grehe. Komur vest očita kakšen večji greh, mora prej k sveti spovedi. Neko dejanje je velik greh takrat, kadar gre gre za pomembno stvar, da vemo, da je to dejanje slabo in da smo to dejanje naredili prostovoljno, brez prisile.
    V našem verskem in krščanskem življenju nas na pomembne stvari in odločitve  opozarja Jezusov nauk, njegov zgled in življenje ter božje in cerkvene zapovedi.
    Bog bo vsakega človeka ob koncu življenja sodil po njegovi vesti. Vest je Božji glas v nas, zato je pomembno, da jo poslušamo, se po njej ravnamo in skrbimo, da je pravilno oblikovana. Danes je to še posebej pomembno, ker na našo vest deluje veliko zmotnih in slabih vplivov. Če hočemo biti Jezusovi učenci in člani Cerkve moramo svojo vest oblikovati po Jezusovem nauku in navodilih Cerkve. Kdor svoje življenje, miselnost in ravnanja oblikuje predvsem po merilih tega sveta oz. po javnem mnenju, ne pa po nauku Jezusa Kristusa in učiteljstva njegove Cerkve, v pomembni stvareh krši božje in cerkvene zapovedi, si nakoplje veliko odgovornost pred Bogom in lahko tudi sveto obhajilo nevredno prejema.
    Po prejemu svetega obhajila je pomembno, da se Jezusu za ta velik dar vedno, iz srca zahvalimo. V ta namen je pri maši po obhajilu nekaj trenutkov tišine in zbranosti, da se vsak lahko osebno Jezusu zahvali za prejem tega zakramenta. Zakaj je tako pomembno to zahvaljevanje? Predvsem zato, da bi vaše srce postalo primerna njiva za seme Božje besede. Zakramente lahko prejemamo tudi, ne da bi posebej na nas vplivali – ker pač nanje nismo pripravljeni. Na takšen način pa ne moremo rasti v svetosti. Če pa se zahvaljujemo Jezusu, da nas preko prejema Presvetega rešnjega Telesa (in Krvi) notranje oblikuje, osvobaja, ozdravlja, potem lahko rastemo v svetosti.
  • PRAZNOVANJE SV. JURIJA: V Šmihelu pod Nanosom je na pokopališču cerkev sv. Jurija.. Leseni oltar iz te cerkve je trenutno v postopku restavriranja, vendar imamo lahko v cerkvi sveto mašo. Sv. Jurij goduje v torek 23.aprila, zato ga bomo počastili kar ta dan s sveto mašo ob 18 h. Praznovanja ne moremo prenesti na soboto, ker je v soboto 8 dan za pokojno Matildo Vadnjal. Lepo vabljeni k sv. Juriju.
    Na ta dan goduje naš škof dr. Jurij Bizjak. Hvaležno se ga spomnimo v molitvi in pri oltarju.
  • SESTANEK ŽGS: V sredo 24. aprila vabim člane ŽGS na sestanek, ki bo po večerni maši v župnišču pri Fari. Pregledali in potrdili bomo finančno poslovanje župnije za preteklo leto 2023 in se pogovorili o potrebnih obnovitvenih in vzdrževalnih delih v letu 2024.
  • PRAZNOVANJE SV. MARKA V GORIČAH: Na god av. evangelista Marka se že nekaj let zberem k sveti maši v Goričah. Pri tej sveti maši prosimo za božji blagoslov vsega našega dela na poljih, travnikih, njivah, sadovnjakih in sploh pri vsem delu, ki je pomembno za naše življenje.  Lepo vabljeni v Goriče, kjer bo ta dan maša ob 18 h in procesija z litanijami vseh svetnikov.
  • ZAKONSKI JUBILANTI: Lepo vabim vse zakonce, ki letos obhajate različne zakonske jubileje in obletnice, da se prijavite za skupno srečanje in praznovanje v župniji. Z zahvalno mašo bomo Boga prosili za blagoslov, ljubezen, spoštovanje in zvestobo in se drug drugemu zahvalili za lep zgled zakonskega in družinskega življenja. To bomo naredili v nedeljo 5.maja 2024 v župnijski cerkvi pri Fari.
    Prosim, da se prijavite župniku najpozneje do 30.aprila.
  • NAMENI MOLITVE V APRILU 2024:
  • Papež Frančišek prosi, da molimo: »Molimo, da bi v vsaki kulturi prepoznali dostojanstvo žena ter njihovo bogastvo in da bi se končale diskriminacije, ki jih doživljajo na različnih koncih sveta.
  • Župnik prosi, da molimo: »Molimo za mir, končanje vonj in sovraštva med narodi.
  • NAŠI POKOJNI: Zemeljsko romanje je končala + Matilda Vadnjal iz Šmihela. Pogreb s sveto mašo bo v soboto, 20.4.2024 ob 14 h na pokopališču v Šmihelu. Pred tem bo ležala v mrliški vežici pri Fari. Pokojno in domače priporočam v molitev.
  • ZAHVALA: Lepo se zahvaljujem Rafaelu Dužniku za urejanje zemljišča za cerkvijo pri Fari, tako da smo lahko posejali travo.
    Lepo se zahvaljujem Gregorju Samsa in Filipu Škvarča, ki sta vrsto let, vse do letošnjih velikonočnih praznikov vestno in zavzeto opravljala strežniško službo. Iskrena se jima zahvaljujem tudi za vso drugo pomoč v župniji in prosim za nove oblike sodelovanja tudi v prihodnje.