Avtor: Avtor Objavljeno: 28. 04. 2024

Sv. Trojica:  ob 12 h sveta maša, vodi škof dr. Jurij Bizjak

Fara ob 19 h: čast M. Božji za zdravje, Hrenovice

Filip in Jakob ml.

Prvi petek: dopoldne obisk starejših in bolnih

Ubeljsko ob 19 h: za mir na svetu

Florjan, Cvetko

Prva sobota

Fara: za + Ivan in Marija Trošt, Šmihel 61

6. VELIKONOČNA

NEDELJA

Nedelja turizma

Ubeljsko ob 8.30: za župljane

Fara ob 10.00: za + Slavko Konobelj, Studenec 24

• MAJNIŠKA POBOŽNOST IN ŠMARNICE: Kristjani so pomladni mesec maj že zelo zgodaj posvetili Mariji, Jezusovi Materi. Kakor pomlad prinaša novo življenje in brstenje v naravo, tako je po Mariji Bog na poseben način vstopil v naše človeško življenje in ga prerodil.
    Majniška pobožnost, kakor jo danes poznamo, se je na območju današnje Slovenije začela leta 1851, v ljubljanskem bogoslovju.
    Danes je sestavni del šmarnične pobožnosti šmarnično branje, ki je skozi ves mesec maj razdeljeno za vsak dan posebej. Poleg  branja se pri šmarnični pobožnosti zmoli litanije v čast Materi Božji in prepeva Marijine majniške pesmi. Šmarnično branje zajema različne teme, največkrat je to zgled kakšne svetniške osebnosti in njeno krepostno življenje.
    Letos bomo pri šmarnicah za otroke brali Zgodbo o slovenskem misijonarju Andreju Majcnu. Otroci, ki se bodo udeleževali šmarnic bodo vsak dan prejeli nalepko, ki je del podobe tega misijonarja.
    Šmarnice za odrasle pa nam letos približajo življenje mistikinje Magdalene Gornik.
    Šmarnična pobožnost je izrazito ljudska pobožnost, zato lahko rečemo, da je to pobožnost laikov, ki se v maju zbirajo ob Marijinih kapelicah in cerkvah tudi takrat, ko duhovnik ni prisoten. Kadar je mogoče so šmarnice vključene v sveto mašo.
    Prosim in priporočam, da se sami dogovorite kdaj in kje se boste zbirali k šmarnični pobožnosti, kdo bo prebral dnevni odlomek in vodil litanije. Lepo je če zapojete tudi kakšno Marijino pesem. Kadar bo sv. maša, bodo šmarnice vključene v mašo.
  • PRVOMAJSKE POČITNICE: Med prvomajskimi počitnicami ni župnijske kateheze. Vsi, še posebej otroci lepo vabljeni, da pridete k šmarnični pobožnosti.
  • SV TROJICA VABI: V četrtek 2. maja bo na Sv. Trojici, nad Trnjem, ob 12 h sveta maša, ki jo bo ob somaševanju duhovnikov daroval škof dr. Jurij Bizjak. Lepo vabljeni.
  • PRVI PETEK V MAJU: 3. maja je prvi petek, zato bom dopoldne obiskal starejše in bolne na domu.
  • SV. FLORJAN IN MAŠA ZA GASILCE: Zavetnik gasilcev je sv. Florjan (Cvetko), ki goduje 4. maja. Gospod škof, dr. Jurij Bizjak vabi gasilce iz naše škofije na Sveto Goro pri Gorici, kjer bo v soboto 11. maja, ob 17 h sveta maša za vse gasilce in družabno srečanje.
  • KARITAS: POMAGAJMO ŽIVETI IN PREŽIVETI: Slovenska Karitas je začela dobrodelno akcijo »Pomagajmo preživeti in živeti«. Namenjena je predvsem pomoči starejšim in socialno ogroženim. Slovenska Karitas je v lanskem letu - 2023 namenila za te potrebe več kot 1,4 mio EUR. Večina tega je predstavljala EU hrana, sredstva FIHO in razpisi lokalnih skupnosti. K tej pomoči je prispevala tudi akcija Pomagajmo preživeti in živeti, v kateri se je lani zbralo 132.779,16 €. V letu 2023 je pomoč prejelo 18.679 starejših, kar je 6% več kot leto prej.
    Zgibanke z položnico za nakazilo lahko vzamete na polici za verski tisk.
    Iskrena hvala vsem sodelavcem in sodelavkam Karitas v naši župniji, ki se trudijo in naredijo veliko dobrega. Vabim in spodbujam tudi mlajšo in srednjo generacijo, da se pridruži sodelavcem v župnijski Karitas. Hvala tudi vsem župljanom, ki po svojih močeh sodelujete pri različnih dobrodelnih akcijah in zbiranju pomoči za potrebne.
  • NAMEN MOLITVE V MAJU 2024:
  • Papež Frančišek prosi, da molimo: »Molimo za redovnice, redovnike in semeniščnike, da bi napredovali na lastni poklicni poti s pomočjo človeške, pastoralne, duhovne in skupnostne formacije, ki naj jih usposobi, da bodo verodostojne priče evangelija.«
  • Župnik prosi, da molimo: »Molimo za mlade, da bi po Marijinem zgledu in priprošnji odkrili lepoto in pomen duhovnih vrednot ter darovali svojih sposobnosti za Cerkev in skupno dobro.«
  • SEZNAM BRALCEV BOŽJE BESEDE NA UBELJSKEM: Prosim, če bralci in bralke na Ubeljskem pogledate spored za branje Božje besede v mesecu maju in juniju 2024.
  • ZAHVALA: Lepo se zahvaljujem Romanu Čuku, ki je popravil in usposobil za delovanje kosilnico za košnjo trave okrog cerkve. Hvala tudi Marjanu Čuku, ki največkrat poskrbi, da je okolica cerkve pri Fari lepo urejena. Na Ubeljskem za to skrbi Aleš Natlačen.
    Vsem iskrena hvala za pomoč in sodelovanje v župniji.